Ülke genelinde olduğu gibi Afyonkarahisarda da seçim sonuçlarının yankıları devam ediyor.

Siyasi partilerin İl Genel Meclisinde aldıkları oylara göre Afyonkarahisar’da İGM 22 AK Parti, 15 MHP, 9 CHP 9, 3 İYİ Parti ile bir Yenden Refah Partili üyeden oluşuyor. Bundan önceki yıllarda da olduğu gibi MHP - Ak Parti ittifakı oluşarak Ak Partili bir üyenin İGM Başkanı olması bekleniyor.

Bundan önceki senelerde CHP’nin İGM de sadece 2 üyesi olduğunu hatırlatalım.Özellikle İl Merkezinde oy patlaması yapan Cumhuriyet Halk Partisi merkezden üç adayı ile İGM de temsil hakkını da elde etmiş oldu. Bu tarihi bir gelişmedir

Belediye seçim sonuçlarına baktığımızda Burcu Köksal ve CHP’nin ezici bir oy farkla bu yarışı kazandığını görüyoruz.Burada İYİ Parti Adayı Alper Yağcı’nın çok çok düşük oy alması, MHP Adayı Sezer Küçükkurt’un yüzde 10’larda kalması ki MHP Belediye Meclisinde ve İGM’de merkezde yüzde 15’lere kadar geliyor.

Yeniden Refah Partisinin merkezde oy alması verilerini topladığımızda Afyon il merkezi için şunları not edebiliriz.

a. Ülke Genelinde olduğu gibi ekonomik sıkıntı yaşayan başta emekliler olmak üzere dar ve sabit gelirli vatandaşlar işsiz ve umutsuz gençler, geleceği güzel görmek isteyen kadınlar toplanmış ve Burcu Köksal CHP tercihi yapmış

b. Önceki seçimlere baktığımızda AK Parti 20 bine yakın il merkezinde oy kaybediyor. AKP’den kaçan seçmen CHP’yi tercih ediyor.

c. MHP ittifak ortağı olmasından dolayı il merkezinde beklenen oyu alamıyor.

d. YRP’nin Erbakan ile çıkışı ilimiz seçmenine yansıdığını görüyoruz.

Sonuçta sandığa gitmeyen seçmen sayısındaki düşmeye baktığımızda kızgın seçmen sandığa gidip Ak Parti’nin karşıtı CHP 6 okuna basmış mühürü. Kırgın seçmen ise sandığa gitmemiş.

İlçelere bakalım:

Bolvadin

Önceki seçimi bağımsız kazanan ve ‘Ali Yazar Veli Bozar’ şarkısını marş haline getiren Fatih Kayacan daha sonra törenle Ak Parti’ye girmişti ve Ak Parti aday olarak girdiği 31 Mart 2024 seçimlerinde MHP’li rakibi Derviş Aynacı ya 700 oy farkla kaybetti.

Bolvadin de CHP’nin yüzde 13 e yakın oy aldığını ekleyelim.

DİNAR

Nihat Sarı ile MHP - Ak Parti ittifakı halinde geçen seçimde olduğu gibi bu seçimde de Cumhur İttifakının olduğu Dinar İlçesinde beklenen sonuç yaşandı. Cumhuriyet Halk Partisi Adayı Veysel Topçu bin 500 fark atarak Dinar Belediye Başkanı oldu. İYİ Parti Adayı İbrahim Acar yüzde 7.8 civarında oy alabildi Dinar İlçesinde.

ÇAY

Sonuçları en fazla merak edilen ilçelerden birisiydi Çay. Eski ve kurt siyasetçilerin çekişmeli yarışı yanında İYİ Partili Hakan Şeref Olgun’un da memleketi olması ayrı bir özellik kattı Çay seçimine

İyi Parti Adayı Kemal Kantartopu Önceki Başkan Hüseyin Topçu’ya 250 fark atarak başkan oldu. MHP Adayı Selim Bayram, Çay’da yüzde 25 oy aldı.

DAZKIRI

CHP’nin en güvendiği ilçelerden olan Dazkırı’da 2 dönemdir Belediye Başkanı olan İsmail Taylan Ak Partili genç rakibi Fatih Çiçek’e kaybetti. Afyon’un en genç Belediye Başkanı olan Fatih Genç Taylan’ı 100 oy farkla geçti. Dazkırı’da üçüncü parti olan İyi Parti Adayı Güneş Zengin yüzde 8 oyda kaldı.

EMİRDAĞ

Emirdağ’da Ak Parti - MHP yarışı oldu. Mevcut Başkan Serkan Koyuncu MHP’li Hüseyin Duran’ı 130 oy ile geçerek koltuğunu korudu. Barış Can CHP adayı olarak bu seçimde üçüncü oldu. Aldığı oy oranı yüzde 15.

İhsaniye

CHP’li Tünay Türkmen’in iddialı olduğu İhsaniye ilçesinde Eczacı Kadın aday Emine Gökçe 60 oy farkla seçimi aldı.

Sandıklı

Afyonun en büyük ilçesi Sandıklı’da Mustafa Çöl ve Adnan Öztaş arasında kıyasıya bir yarış vardı. Ak Part Adayı Öztaş YRP Adayı Mustafa Çöl’e 1500 fark attı. MHP Adayı Melek Yavuz yüzde 21’de kaldı.

Sinanpaşa

Sinanpaşa’da mevcut Belediye Başkanı Ak Partili Erdal Karaman 55 oy farkla MHP’li Tolga Yıldırım’a koltuğu teslim etti. CHP Adayı ise yüzde 9 oy alabildi.

Hocalar

Afyon’un küçük ilçelerinden olan Hocalarda Ali Arslan tekrar Ak Parti adayı olarak Başkan seçildi. İyi Parti adayı Nusret Kaya ile arasında sadece 41 oy fark vardı.

Şuhut

MHP Adayı Muhittin Özaşkın güçlü rakibi İbrahim Eroğlu’nu 1500 oy farkla geçti. Şuhutta CHP Adayı Mehmet Kahraman yüzde 12 oy aldı.

Başmakçı

CHP Adayı Eczacı Selçuık Gönüllü MHP’li Nevzat Tezcan’ı 200 oy farkla geçerek başkan oldu.

Bayat

Ak Parti-CHP arasında kıyasıya bir yarış vardı seçimin son gününe kadar. Sandıktan çıkan Ak Parti Adayı Halil İbrahim Bodur oldu. CHP Adayı Hüseyin Özaktan sadece 57 oy farkla kaybetti.

İscehisar

Ak Parti, Demokrat Parti ve MHP arasında geçen seçimlerde Ak Parti Kadın Adayı Seyhan Kılıçaslan başkan oldu. MHP’li rakibine 900 fark attı.

Çobanlar

Bu seçimde de Sefa Değirmen ile yarışan Ali Altuntaş Ak Partili olarak koltuğunu korudu Değirmen rakibinden 830 fark yedi.

Evciler

Ak Partili rakibi ve başkanı Ali Dede Savaş’ı 1368 oy ile geçen CHP’li aday Berrin Uğurlu Evcilerin ilk kadın belediye başkanı OLDU.

Kızılören

Ali Erol sanıyorum 5.dönemde yine seçildi. Rakibi Korkmaz’a 70 oy fark atan MHP’li Ali Erol Afyon’da da bir rekora doğru gidiyor.Yaşam boyu Belediye başkanı gibi.

Sultandağı

Mevcut Başkan Mehmet Aldırmaz 100 oy farkla tekrar belediye başkanı oldu. Sol seçmenlerin kalesi olarak bilinen Sultandağı ilçesinde MHP ikinci oldu. CHP adayı Uçar Hurma’nın aldığı oy ise yüzde 20Bu tablo ve sonuçlara bakıldığında değişim ve yenileşme havası merkez dışında Afyonkarahisar’a fazla yansımadı.

İlçe ve belde sonuçları bize bunu anlatıyor.

Afyon seçmeni halen daha özellikle kırsalda Ak Parti alternatifi olarak MHP ye gidiyor.

Merkez de Burcu Köksal’ın bireysel katkısını da aldık bir kenara koyduk. Ülke genelinde CHP’deki oy artışlarını da üzerine ekledik. Önemli bir başarı diyerek onu aldık kabul ettik.

Fakat daha önceden 2 ilçe 2 beldesi olan Afyonkarahisarda ilçe sayısı 4 oldu ama belde yine 2’de kaldı.Asıl önemlisi 10’dan fazla ilçede hala 3.parti ve hala yüzde 15 oy oranlarında geziyor.

Bu tablo üzerinde genç CHP’li yöneticilerin kafa yorması lazım.Mutlu ve aydınlık yarınlara…İsmail AKARGözden kaçırmayın

Kızgın ve Kırgın SeçmenKızgın ve Kırgın Seçmen