Afyon Kocatepe Üniversitesinin (AKÜ) 2023-2024 akademik yılı mezuniyet törenleri Eğitim Fakültesi ile başladı.

Gözden kaçırmayın

BİZİM BAYRAM BÖYLE OLURDUBİZİM BAYRAM BÖYLE OLURDU

Atatürk Kongre Merkezinde (AKM) ilk gün gerçekleştirilen üç törende öğretmen adayları kep attı. Saat 13.00’te gerçekleştirilen törene AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Erkol, Fen Bilimleri Eğitimi̇ Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersin Kıvrak ile AKÜ öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan Fen Bilgisi Öğretmenliği dönem birincisi Naile Ağdacı, başarısında bireysel çabasının yanı sıra ailesinin, arkadaşlarının ve hocalarının destekleri olduğunu söyledi. Ağdacı, “Eğitim sadece bilgi aktarmak değil aynı zamanda geleceğe ışık tutmaktır. Bizler yeni nesilleri yetiştirecek öğretmenler olarak büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Bu sorumluluğun bilinciyle her öğrencimize dokunarak, onların potansiyelini ortaya çıkararak onlara ilham vermek için çabalayacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Eğitimdir ki; bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.’ Bizler bu bilinçle hareket ederek ülkemizin aydınlık geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” diye konuştu.

Matematik evrensel bir dil

Eğitim Fakültesi dönem ikincisi ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği dönem birincisi Seda Nur Yavaş ise Matematik biliminin doğa ile insan arasında iletişimi sağlayan evrensel bir dil olduğunu ifade etti. Öğretmenin sadece öğreten değil, aslında en çok öğrenen olduğunu, öğretmenliğin sadece okullarda, sınıflarda yapılan bir meslek olmadığını dile getiren Yavaş, “Bu yolculuk bizlere farklı kapılar aralayarak sona eriyor. Ancak burada edindiğimiz bilgi birikimi, tecrübe, bakış açısı ve dostluklar yolumuzu aydınlatmaya devam edecek. Burada yalnızca bugünkü başarımızı değil aynı zamanda gelecekteki başarılarımızı da kutluyoruz. Çünkü inanıyorum ki hepimiz dünyada olumlu değişim yaratma potansiyeline sahibiz. Umuyorum ki bundan sonra hepimiz çok güzel değişimlerin sebepleri oluruz” dedi.

“Eğitim hayatınız diploma ile taçlanacak”

Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersin Kıvrak konuşmasında bölüm hakkında bilgiler verdi. Öğrenme hayatının hayat boyu devam ettiğini kaydeden Kıvrak, şunları söyledi:

“Bölümümüze 2012 yılında öğrenci almaya başladık. İlk mezunlarımızı 2016 yılında verdik. Bugün bizim için çok değerli olan 4 yıl emek verdiğimiz 9. dönem Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğrencilerimizi mezun ediyoruz. Bu ayrılış hüzünle birlikte bize gurur veriyor. Kıymetli öğrencilerimiz, eğitim hayatınız bugün alacağınız diploma ile taçlanacaktır. Bugüne kadar birçok diploma aldınız; o diplomalar bugün sizin buraya gelmenize vesile oldu. Bugün alacağınız diploma ise hayat boyu size arkadaşlık edecek ve yön verecektir. Eğitim hayatınız bugün bu törenle nihayet bulsa da öğrenme hayat boyu her zaman devam edecektir. Siz bugün buradan mezun olup yurdun dört bir yanında öğretmen olarak bizi temsil edeceksiniz. Öğretmen olduğunuzda özveri ve çalışkanlığınızla herkese örnek olacaksınız. Sizler teknolojinin temelini oluşturan matematik ve fen bilimlerini öğrencilerinize sevdirecek ve gelecek nesli donanımlı olarak yetiştireceksiniz. Onlar da ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracaklar. Bunu bugün ürettiğimiz İHA, SİHA, uçak ve birçok teknolojik ürün göstermektedir. Bu kutsal görevi başarmak için her zaman inançlı olun, kendinize güvenin, kendi bilgi ve tecrübenizi arttırmak için yılmadan ve hiç ara vermeden çalışınız.”

“Mezuniyet töreninizi İstanbul’un Fethi’nin 571. yılında gerçekleştiriyorsunuz”

AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker ise bu yıl 29 Mayıs tarihinin 2 açıdan çok özel bir gün olduğunu belirtti. Peker, “Birincisi; siz değerli öğretmenlerimizi eğitim ordusuna uğurluyoruz. İkincisi ise bugün İstanbul’un Fethi’nin 571. yılını kutluyoruz. Ne mutlu size ki mezuniyet töreninizi İstanbul’un Fethi’nin 571. yılında gerçekleştiriyorsunuz. Bizler çağ kapatıp çağ açan Fatih’in nesliyiz” ifadelerini kullandı. Sultan Fatih’in izinden gidilmiş olsaydı bugün süper güç olarak anılan devletlerin yerinde Türkiye’nin olacağını belirten Peker, konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünyada akan kan ve gözyaşının yerine adalet ve merhamet hâkim olacaktı. Bizler bir yerlerde yanlış yaptık. Sahip olduğumuz temel değerlerimizi yitirdik. Hak, adalet, merhamet, azim ve sebat gibi değerlerimize sahip çıksaydık; bugün yaşanan pek çok olumsuzlukları yaşamamış olacaktık. Millet olarak bu değerleri hayatımızda yaşıyor olsaydık; geçen yıl yaşadığımız depremlerde bu kadar can kaybı yaşamayacaktık. Depremde kaybettiğimiz İrem Yavaş kızımız ve diğer canlar belki bugün aramızda olacaktı. Müslümanlar olarak bu değerleri hayatımızda yaşıyor olsaydık 40 yıldır Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de, Doğu Türkistan’da ve diğer ülkelerde bu kadar can vermezdik. Ülke olarak bu değerlere sahip çıkmış olsaydık; 40 yılı aşkın süredir terör ve terör sevicileri bu topraklarda barındırmazdık. Bir yerlerde eksik ve yanlış bir şeyler yaptık. Her şey bizden öncekiler ve bizler yaşarken oldu. Hepimiz eğitimin içindeyiz. Nasıl bir müfredat uygularsanız öyle bir gençlik yetiştirirsiniz, nasıl bir gençlik yetiştirirseniz öyle bir gelecek bulursunuz. Unutmayın ki; kökleri güçlü olan ve kökleri ile bağları kopmamış olan ağaçlar ayakta kalır. Vakit, kendi köklerimizi tekrardan bulma ve kendi köklerimizden beslenerek bu ağacı yeniden yeşertme vaktidir. Bu da siz değerli öğretmenlerimizin yetiştireceği nesillerle mümkün olacaktır. Sizlerin samimiyetle, doğruluk, iyilik, güzellik, faydalı olma ve adaletli olma yolunda, köklerine bağlı ve göklere uzanan bir nesil yetiştirme vazifenizi en iyi şekilde yapacağınızdan eminim.”

Konuşmasının devamında öğretim elemanlarına ve velilere teşekkür eden Peker, şunları söyledi:

“Değerli akademisyen hocalarımız 4 yıl boyunca bugün mezun ettiğimiz öğrencilerimizin her biriyle ilgilenerek onların donanımlı bir öğretmen olmalarına ve kendilerini geliştirmelerine katkı sunmanız nedeniyle de sizlere ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Biliyorum ki; sadece derslerinizde bilgi vermekle kalmadınız aynı zamanda onlara bir öğretmen adayı olarak sorumluluklarını, bir takımın içinde yer alarak paylaşmayı ve dayanışmayı, topluma karşı görev ve sorumluluklarını da öğrettiniz. Onlar için ömür boyu örnek alacakları birer model oldunuz. Geçmişte yetiştirdiğiniz ve bugün uğurladığımız öğretmenlerimize yaptığınız katkılardan dolayı sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. Değerli anne ve babalar, sizler pırıl pırıl evlatlar yetiştirmenin derdinde oldunuz. Büyük bir özveriyle yetiştirdiğiniz, üzerine titrediğiniz doğduklarından bugüne kadar her türlü fedakârlıkta bulunduğunuz evlatlarınızın mutluluğunu paylaşmak için buradasınız. Evlatlarınızın az önce saydığımız idealler uğrunda görev yapmak üzere en yakın zamanda atandığını görmenizi diliyorum. Onların bu idealler uğruna yaptığı her hayırlı hizmetten sizlerin hanenize de sevaplar yazılacaktır. Sizleri böyle evlatlar yetiştirdiğiniz için tebrik ediyorum.”

Son ödev; İdeal Öğretmen kitabı

Öğrencilere son bir ödev veren Peker, “Vakit kendi köklerimizi tekrardan bulma ve kendi köklerimizden beslenerek bu ağacı yeniden yeşertme ve geleceğimizin neslini inşa etme vaktidir. Size son bir ödev; Grigory Petrov’un İdeal Öğretmen kitabını okumanızı tavsiye ediyorum. Hayatınız boyunca idealist öğretmen olmaktan vazgeçmeyin. Her birinizin idealist öğretmenler olarak atanmanız dileğiyle yolunuz ve bahtınız açık olsun diyor, hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından tören mezun öğrencilerin temsili diplomalarını alması ve kep atmasıyla sona erdi.

AKÜ mezuniyet programı

AKÜ’nün mezuniyet törenleri 14 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan İlahiyat Fakültesi mezuniyet töreni ile sona erecek. AKÜ’nün 2024 mezuniyet törenleri programı kapsamında 30 Mayıs 2024 İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, 31 Mayıs 2024 Mühendislik Fakültesi, 3 Haziran 2024 Teknoloji Fakültesi, 6 Haziran 2024 Dinar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Dinar Meslek Yüksekokulu (MYO), Dazkırı MYO ve Emirdağ MYO,  7 Haziran 2024 Hukuk ve Güzel Sanatlar Fakültesi, 10-11-12 Haziran 2024 Fen Edebiyat Fakültesi, 11 Haziran 2024 Devlet Konservatuvarı, Sandıklı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Sandıklı MYO, 12 Haziran Turizm Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Bolvadin Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Bolvadin MYO, 13 Haziran 2024 Spor Bilimleri Fakültesi, Afyon MYO, Başmakçı MYO, Bayat MYO, Çay MYO, İscehisar MYO, Sinanpaşa MYO, Sultandağı MYO, Şuhut MYO mezuniyet törenleri gerçekleştirilecek.