2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Kapanışı ve Karne Dağıtım Töreni, Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Milletvekilleri İbrahim Yudunuseven ve Mehmet Taytak, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Numan Yöner, Belediye Başkanı Burcu Köksal, protokol üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin katılımıyla Hisarbank 100. Yıl İlkokulunda gerçekleştirildi.

Gözden kaçırmayın

Demokrasi illa ki demokrasiDemokrasi illa ki demokrasi

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci konuştu. Sünnetci il genelinde 141 bin 768 öğrencinin bugün karne aldığını söyledi.

Ardından sırasıyla söz alan Milletvekilleri Mehmet Taytak ile İbrahim Yurdunuseven, 2023-2024 Eğitim Öğretim yılını başarıyla tamamlayan ve yıl boyunca yoğun emek harcayan öğrenci ve öğretmenleri tebrik ederek güzel bir yaz tatili dilediler.

İyi ve Vicdanlı İnsan Yetiştirmek de Akademik Başarı Kadar Kıymetli

Son olarak Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı kürsüye geldi. Akademik başarının yanı sıra iyi insan yetiştirmenin de çok kıymetli olduğuna dikkat çeken Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, “Bizler sadece akademik başarı ile bir yere ulaşılamayacağını, akademik başarının somut olarak tek bir hedef olmaması gerektiğini her ortamda vurgulamaya çalışıyoruz. Gözümüzün önünde dünyada katliamlar gerçekleştiriliyor. Gözümüzün önünde masum siviller, yaşlılar, kadınlar, çocuklar öldürülüyor. Dolayısıyla bizler insan yetiştirme noktasında eğitimin akademik parçasının yanı sıra çok ciddi ahlaki, vicdani boyutu olması gerektiğine inanıyoruz. Şehrimizde Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle bu çalışmalara daha fazla ağırlık vermek gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz. Değerler Eğitimi başlığı altında verilmeye çalışılan bu insani değerlerin, insani hasletlerin, karakter eğitiminin vurgulanması bizim için akademik başarı kadar, hatta ötesine geçecek kadar önemli ve kıymetli” dedi.

Birçok Yetişkine Bile Örnek Olacak Bir Hareket

Öğrencilerin tören sırasında kendisine Filistin için topladıkları yardım kumbarasını vermesinden dolayı çok mutlu olduğunu kaydeden Vali Yiğitbaşı, “Filistinli kardeşlerimiz için, oradaki mazlumlar ve masumlar için biriktirdikleri paraları siz buraya gönderin diyerek bana takdim ettiler. Bu bilinç, bu hareket birçok yetişkine bile örnek olacak bir hareket. Ben miniklerimize ve onların yüreğine bu vicdanı, bu ahlaki hassasiyeti, başkası için üzülmeyi, onun acısını dert edinmeyi koyan ailelerine, öğretmenlerine çok çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Göz Göze, Gönül Gönüle Güzel Bir Yaz Tatili Diliyorum

Afyonkarahisar’da son dönemlerde öğrencilerin elde ettiği akademik başarılarıyla gururlandıklarını söyleyen Vali Yiğitbaşı, “Afyonkarahisar’da vicdanı hasletleri olan, hem diğerini düşünen, hem de akademik başarısıyla, mesleki kariyeriyle vatanına, milletine en güzel şekilde hizmet etmek isteyen çocuklarımızın artacağına inanıyorum. Bu doğrultuda çalışan, bütün bir yıl boyunca emek veren, annelerden babalardan bile belki de çocuklarımızı daha fazla gören, onların sıkıntılarını anlayan, öğretmenlerimize, okul idarecilerimize teşekkür ediyorum. Onların yanında evlatlarını yetiştirmek için gecesini gündüzüne katan, kendinden yaptığı fedakârlığı çocuğuna ayıran özverili anne ve babalara teşekkür ediyorum. Yaklaşan Kurban Bayramını ve Babalar Gününü de tebrik ediyorum. Rabbim anne ve babaları başımızdan eksik etmesin. Güzel bir yaz tatilini hep birlikte, göz göze, gönül gönüle geçirmeyi diliyorum” şekkinde konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudu, halk oyunu gösterisi ve bayram mesajı veren gösterilerini sundu.

Tören sonunda Vali Yiğitbaşı, okulda derece elde eden öğrencilere Afyon Eğitim Vakfı tarafından hazırlanan hediyeleri akabinde de karnelerini protokol üyeleriyle birlikte takdim etti.

Vali Yiğitbaşı, tören bitiminde Afyonkarahisar İyilikte Yarışıyor adlı yarışmada derece elde eden ve kazandıkları para ödülü ile kumbaralarındaki parayı kendisine Filistinli çocuklara gönderilmek üzere teslim eden 2/C sınıfını ziyaret etti. Burada öğrenciler tarafından kendisine yazılan mektupları ve çizdikleri resimleri inceleyen Vali Yiğitbaşı, öğrencilere teşekkür etti.

Karneleri de tek tek inceleyen Vali Yiğitbaşı, öğrencileri tebrik ederek iyi tatiller diledi.